Nici weterynaryjne niewchłanialne

Każdy chirurg, niezależnie od profesji, potrzebuje nici chirurgicznych, również specjalista w zakresie weterynarii. Operacje na zwierzętach są specyficzne, ponieważ powinny być jak najszybciej wykonywane. Wpływa na to mają nie tylko umiejętności danego lekarza, ale też rodzaj używanych nici.
Weterynaria wymaga od specjalisty szczegółowej wiedzy na temat nici, ponieważ powinny być one dobierane do konkretnego zwierzęcia, a tych przecież jest niemało. Niemal zawsze jednak wykorzystuje się nici chirurgiczne weterynaryjne plecione, które posiadają specjalną powłokę wygładzającą powierzchnię. Powleczenie wykonuje się z glikonatu lub resolaktonu. Dlaczego to tak istotne?

Takie nici minimalizują traumatyzację tkanki.

W wyborze nici istotna jest również biokompatybilność. Uznaje się, że najbezpieczniejsze są te monofilamentowe – odczyn tkankowy nie jest wysoki przy ich zastosowaniu, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku zamykania ran z zapaleniem, a także zakażonych.
Szwy można podzielić na dwa rodzaje: nici wchłanialne i nici niewchłanialne. Ich użycie jest zależne od gatunku zwierzęcia, jak i konkretnej rany. Zdarza się, że niektóre przypadki wymagają krótkiego czasu gojenia, dlatego lepiej jest postawić na rodzaj wchłanialny, co oszczędzi zwierzęciu traumy związanej z kolejną wizytą u weterynarza. Z kolei rany trudniejsze będą przesłanką do skorzystania z drugiego rodzaju, jakim są nici nierozpuszczalne.
Zaleca się korzystanie z nici o ciemnej barwie, ponieważ dzięki temu lekarz lepiej widzi postęp swojej pracy podczas operacji. W przypadku ran śródskórnych korzysta się także z fioletowych nici.

Nici niewchłanialne są stosowane najczęściej w przypadku szycia skóry zwierząt i powięzi. Ich stosowanie nie zagraża bezpieczeństwu operowanego zwierzęcia, ponieważ powodują jedynie niewielki odczyn zapalny tkanki.

Najczęściej wykonuje się je z nylonu.

Nici nierozpuszczalne powinny także posiadać brak pamięci skrętu. Dzięki temu można je łatwo wyprostować, a nawinięcie na szpulę nie zniekształca produktu. Opisywana cecha wpływa także na trwałość wiązania.
Trzeba pamiętać, że sam typ nici nie jest najważniejszy, istotna jest też jej grubość. Przyjmuje się, że do ran dotyczących grubszych i twardszych tkanek używa się nici grubszych. Średnica nici jest zależna od operowanego zwierzęcia. W przypadku małych osobników stosuje się nici chirurgiczne weterynaryjne o średnicy 4-0 a 0 USP.

Kopiowanie treści zabronione!