Rodzaje nici chirurgicznych

Każdy chirurg potrzebuje w swojej pracy odpowiedniego wyposażenia. Każda niemal operacja powoduje konieczność skorzystania z nici chirurgicznych. Te natomiast wybiera się pod kątem konkretnego przypadku operowanego pacjenta. Jakie są rodzaje nici chirurgicznych?

Szwy chirurgiczne – rodzaje

Liczne produkty dostępne na rynku można podzielić na dwie główne kategorie. Nici rozpuszczalne i niewchłanialne. Podział dotyczy także zastosowanych włókien (jednowłóknowe, wielowłóknowe), a także materiału wykonania (nici naturalne i syntetyczne). Jednowłóknowe nici chirurgiczne to te, które posiadają jednolitą powierzchnię, przez co nie ingerują mocno w tkankę operowanego.

Nie są to jednak modele najbardziej wygodne w stosowaniu, dlatego często korzysta się również z wielowłóknowych nici. Co prawda przechodzą przez tkankę z większym oporem, jednak korzystanie z nich jest komfortowe dla chirurga. Oczywiście, modele te są cały czas ulepszane, dlatego obecne nici wielowłóknowe są powlekane, dzięki czemu ich powierzchnia zostaje wygładzona.

Szwy wchłanialne

Nici chirurgiczne rozpuszczalne najczęściej są używane podczas operacji tkanek znajdujących się we wnętrzu organizmu. Zależnie od modelu, zapewniają pewien czas podtrzymania tkanek do momentu, aż rana się zabliźni. Po czasie nici te tracą swoje właściwości, to jest wytrzymałość, a następnie są absorbowane przez organizm, dlatego nie ma konieczności ich późniejszego usuwania, co jest szczególnie wygodne zarówno dla pacjenta, jak i chirurga. Zazwyczaj w przypadku dzieci stosuje się szwy rozpuszczalne. Kolor zwykle jest ciemny, ponieważ ułatwia obserwację działań podczas operacji.

a) Krótki okres absorpcji

W tym przypadku materiał jest syntetyczny i pleciony z homopolimeru kwasu glikolowego, pokrywanego np. stearynianem wapnia. Dzięki temu czas wchłaniania jest wyjątkowo krótki. Całkowite wchłonięcie w tym przypadku następuje po około 42 dniach. Używa się ich w przypadku lekkich ran, które szybko się zabliźniają, a także wśród pacjentów, którzy nie mają sposobności pojawienia się u specjalisty w celu zdjęcia szwów. Stosuje się je często w przypadku dzieci, łączenia tkanek pod gipsowymi osłonami, a także w branży stomatologicznej.

b) Średni okres absorpcji

Te nici są zbudowane z kopolimeru glikolidu lub homopolimeru glikolowego. Dzięki temu początkowa siła podtrzymania szwu jest znacznie wyższa niż w przypadku opisanym wyżej. Z tego powodu szwy wchłaniają się całkowicie dopiero po około trzech miesiącach. Strukturą przypominają nylon. Te szwy są bardzo miękkie, plastyczne i poręczne. Stosuje się je na przykład w podskórnych operacjach twarzy.

c) Długi okres absorpcji

Nici o długim czasie wchłaniania są tworzone z poliestru poli. Największe napięcie szwy utrzymują przez około półtora miesiąca, a całkowite wchłonięcie następuje dopiero po około stu dniach. Istotną cechą tych produktów jest wysoka biozgodność, a także wytrzymałość (np. w kontekście agresywnych płynów ustrojowych).

Szwy niewchłanialne

Ten rodzaj jest wykorzystywany w przypadku trwałego zaimplementowania między tkankami, choć możliwe jest zdjęcie ich po czasie. Wykazują się wysoką trwałością, dlatego są używane w miejscach, gdzie wymagane jest mocne zbliżenie tkanek. Rany skórne operowane tymi nićmi są usuwane po zagojeniu się rany.
Wyróżnia się kilka materiałów, z których się je produkuje. Naturalnym, bardzo dobrym tworzywem jest jedwab. Wyróżniają się delikatną strukturą i brakiem pamięci skrętu, dlatego są doceniane za swoją poręczność. Wytrzymałość tego produktu może sięgać nawet pół roku.
Dobrym przykładem syntetycznych nici są te wykonywane z nylonu. Wyróżniają się gładką strukturą, dlatego nie podrażniają tkanek podczas szycia. Wspomniany nylon zapewnia wyjątkową odporność na rozciąganie oraz małą sprężystość, dlatego nici wykorzystuje się w przypadku ran, które wymagają trwałego podtrzymania tkanek. Zazwyczaj używa się ich do szycia tkanek skóry zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Kopiowanie treści zabronione!